Birdwatching

Obserwowanie ptaków (birdwatching) jest rodzajem turystyki poznawczej. Ptasiarstwo, bo tak inaczej zwana jest ta dziedzina wypoczynku, polega na zaobserwowaniu latających stworzeń w ich siedliskach naturalnych. Do czynności tej można wykorzystywać optyczne przyrządy przybliżające obraz, np. lornetkę albo lunetę bądź podglądać ptaki gołym okiem. Hobby, jakim jest birdwatching nie kończy się tylko na patrzeniu. By zostać wprawionym obserwatorem ptaków, trzeba również zgłębiać wiedzę na ich temat.

Obserwatorzy ptaków poznają ich podstawowe zachowania, biologię, wygląd i głosy. Znaczna część z nich również fotografuje upatrzone osobniki. Do zrobienia zdjęcia ptaka, szczególnie rzadkiego bądź płochliwego gatunku nie wystarczy zwykły sprzęt fotograficzny. Birdwatcherzy wykorzystują w tym celu technikę digiscopingu, która polega na połączeniu aparatu z teleskopem. Do tego potrzebny będzie specjalny adapter łączący, przejściówka. Digiscoping stosowany jest również w przypadku zdjęć astronomicznych.

Agroturystyka, Birdwatching - Portal turystyczny Kolumb24

Obserwatorów ptaków zwykło się nazywać ornitologami amatorami, usłyszeć można również formy ptasiarze i rzadsza acz sympatyczniejsza – ptakoluby. Co odróżnia ich od zawodowych ornitologów? Nikt nie może zaprzeczyć, że posiadają odpowiednią wiedzę na temat ptaków, lecz przeważnie nie prowadzą oni badań naukowych. Nie oznacza to jednak, że nie sporządzają notatek – wręcz przeciwnie. Przeważnie wymieniają się oni nimi osobiście, na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych.

Największa liczba ptasiarzy znajduje się w Wielkiej Brytanii, tam hobby to jest szczególnie popularne. Dla porównania przytoczmy kilka liczb. Podczas, gdy w Polsce liczba birdwatcherów osiąga kilka tysięcy, to Wyspiarzy tym zainteresowanych jest około 3-4 miliony!

Kolumb24 - Portal turystyczny, Agroturystyka, Birdwatching

Ptakoluby często polują na rzadkie gatunki. Istnieje nawet osobny rodzaj takiego obserwatora, który “kolekcjonuje” rzadkie ptaki – twitcher. Ten rodzaj turystyki wykonywany jest przez niego wyczynowo. Podąża za dostępnymi mu informacjami na temat danego gatunku i je tropi. Nie ma on oczywiście na celu skrzywdzenia ptaka, lecz jedynie zaobserwowanie i ewentualne sfotografowanie okazu.

Może Cię zainteresować również inny artykuł na naszym portalu turystycznymagroturystyka.