Agroturystyka

Agroturystyka to jeden z rodzajów turystyki w formie wypoczynkowej. Warunki czasu wolnego utrzymane są na poziomie życia wiejskiego, przeważnie w gospodarstwach rolnych. Właściciele gospodarstw agroturystycznych poświęcają spory odłamek swego czasu na wdrożenie gości w zapoznanie gości z systemem rolnej produkcji, oferowane im są również wszelkie wyroby własne. Osoba zapewniająca nocleg często zatrudnia na okres zamieszkania swoich gości, którzy wykonują wszelkie wyznaczone im zadania z dużą doza satysfakcji – jest to zupełnie odmienne spędzanie czasu niż na co dzień.

Kolumb24 - Portal turystyczny, Agroturystyka

Czego oprócz tego mogą się spodziewać osoby, które marzą o wypoczynku na wsi? Agroturystyka zapewni im naturalne i świeże posiłki domowe przygotowywane w domu gospodarza, przeważnie z produktów rolnych, które sam wyhodował. Wypoczynek u rolnika to również zapoznanie się z funkcjonowaniem gospodarstwa – roli poszczególnych budynków na jego terenie, a także podwórka czy ogrodu wraz z grządkami. Nowoczesne agroturystyczne gospodarstwa rolne mogą się poszczycić również ekologicznymi rozwiązaniami oraz segregacją śmieci. Nie są im obce odnawialne źródła energii czy też proces kompostowania – modernistyczne rozwiązania łączą się tu z tymi tradycyjnymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Własna produkcja rolna czy też sadownicza i hodowlana nie jest wszystkim, co mogą zaproponować gospodarstwa rolne. Wiele z nich ulokowanych jest na tyle korzystnie, że istnieje możliwość samodzielnego połowu ryb z pobliskich (przeważnie górskich) rzek i strumyków. Często organizowane są również rozgrywki wędkarskie.  Bliskość lasu i natury na pewno sprawi, że będą to niezapomniane przeżycia.

W Polsce agroturystyka znana jest od dawna z tym, że kiedyś mówiono o niej “wczasy pod gruszą“. Oprócz powyższych aktywności są również innego typu zajęcia, które mogą zainteresować nawet najbardziej wybrednych – szydełkowanie, wyszywanie, haftowanie, jazda konna (w tym hipoterapia), uczestniczenie w obrzędach ludowych i tym podobne.

Birdwatching, agroturystyka

Właściciele tego typu gospodarstw zazwyczaj poświęcają swojej pasji cały swój wolny czas. Ich wysiłki wspierają różnego typu stowarzyszenia lokalne, oraz Polska Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne”, która wysyła swoich inspektorów i wystawia im rzetelne oceny. Celem tego typu organizacji jest wytworzenie pozytywnej ogólnopolskiej opinii agroturystyce i jej wszechstronna promocja. Tego typu działania sprawiają, że krok po kroku powstaje agroturystyczna baza noclegowa Polski, a turystyka obszarów wiejskich jest jeszcze bardziej popularna niż wcześniej. Wypoczynek na wsi, na łonie natury zyskuje jeszcze bardziej pozytywny obraz. Za granicą podobne działania podejmowane są przez Rural (Country and Farm) Tourism in Europe.

Oprócz agroturystyki, istnieją również inne formy wypoczynku, również mniej aktywnego, jak obserwowanie ptaków. Te i inne atrakcje odkryjesz w naszym portalu turystycznym Kolumb24.